Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) la torsdag frem årets trygdeoppgjør. Grunnbeløpet i folketrygden økes med 5408 kroner til 124.028 kroner.
Oppgjøret beregnes ut fra et gjennomsnitt av lønns- og prisvekst. Mens pensjonister får en økning basert på et gjennomsnitt av lønns- og prisvekst, vil de som mottar trygd, få en økning tilsvarende lønnsvekst. Dette er ment å sikre en rettferdig fordeling av midler, som tar hensyn til både prisutvikling og lønnsøkninger.
Pensjonistforbundets krav
Den 16. mai leverte Pensjonistforbundet, Samarbeidskomiteen for pensjonister (SAKO) og Samarbeidsforumet av funksjonshemmedes organisasjoner (SAFO) felles krav til regjeringen. Blant kravene var en minsteøkning på 13.650 kroner til pensjonister og uføre, samt lavere skatt for pensjonister.
Ifølge regjeringen vil alderspensjonene i år øke med 4,58 prosent, med en økning fra 1. mai på 2,76 prosent. Uføretrygd og andre trygdeytelser for personer under 67 år øker med 5,15 prosent i år, med en vekst på 4,56 prosent fra 1. mai.
Nytt grunnbeløp og reguleringssatser blir formelt fastsatt 24. mai. Pensjon og trygdeutbetalingene økes med virkning fra utbetalingen i juni, inkludert en etterbetaling for mai måned. Dette betyr at mottakerne kan forvente økte utbetalinger allerede neste måned.