Økokrim har besluttet å ikke iverksette etterforskning mot tidligere statsminister Erna Solberg eller hennes ektemann Sindre Finnes. De mener det ikke er funnet rimelig grunn til å undersøke om det foreligger straffbart forhold.
ra slutten av august i år, kom det frem at Solbergs ektemann handlet aksjer gjennom perioden hun var statsminister. Den 15. september avholdt Erna Solberg pressekonferanse om saken. På bakgrunn av dette har Økokrim undersøkt om det er grunn til å åpne etterforskning mot Solberg eller Finnes.
Økokrim har gjennomgått aksjehandler
Økokrim har vurdert Finnes’ verdipapirtransaksjoner i perioden Solberg var statsminister, fra 2013 til 2021. Konkret har Økokrim sett på om det er holdepunkter for at innsideinformasjon kan ha tilflytt Finnes, enten fra Solberg eller andre kilder, og om det er holdepunkter for at han har utnyttet slik informasjon i sine investeringer.
Beslutningen er nå klar, og Økokrim har konkludert med at det ikke er rimelig grunn til å undersøke om det foreligger straffbart forhold.
– Økokrims anliggende har vært å vurdere om det er holdepunkter for at det har forekommet overtredelser av verdipapirhandelloven. Det har vi ikke funnet indikasjoner på, sier sjef for Økokrim Pål K. Lønseth i en pressemeldimg.
Ser etter indikasjoner på straffbare forhold
Økokrims vurdering baserer seg på faktiske aksjehandler. Handlene er grundig vurdert opp mot de faktiske opplysningene som foreligger, for eksempel kursstigning, og grunnlag for kursstigning.
– Økokrim er et politiorgan og har i denne saken kun vurdert om det kan ha skjedd straffbare forhold, sier Lønseth.
Erna fortsatt lei seg
– Jeg tar Økokrims beslutning til etterretning og er glad for at de ser ut til å ha gjort en grundig gjennomgang av ulike problemstillinger knyttet til innsidehandel. Jeg har hele tiden vært helt tydelig på at jeg aldri har delt innsideinformasjon med Sindre, skriver Erna Solberg til VG.
Hun sier hun hele tiden har vært tydelig på at hun aldri har delt innsideinformasjon med Sindre Finnes, og legger til at hun fortsatt er lei seg for at hun, som følge av ektefellens aksjehandel, har vært inhabil i flere saker hun var med på å behandle som statsminister.
[YouPlaySinglePlayer video=»1040,4654,627409″]