En ny nordisk studie viser at kvinner som hadde covid-19 infeksjon under svangerskapet, hadde en økt risiko for dødfødsel. FHI anbefaler gravide kvinner å ta oppfriskningsdose av koronavaksine.
Det er Folkehelseinstituttet (FHI) som opplyser om forskningsfunnene fra en stor ny nordisk studie i en pressemelding. Studien konkluderer med at kvinner som hadde covid-19 infeksjon under svangerskapet, hadde en økt risiko for dødfødsel. Risikoen var størst blant de som hadde infeksjonen i perioden da delta-varianten av viruset sirkulerte.
– Vi ønsker videre å påpeke at dødfødsel er veldig sjeldent, sier seniorforsker Maria C. Magnus ved Senter for fruktbarhet og helse, og understreker at det også gjelder hos de med koronainfeksjon i svangerskapet.
Den absolutte risikoen for dødfødsel var 2,3 per 100 000 oppfølgingsdager blant gravide som ikke hadde hatt covid-19 i svangerskapet, mens den var 5,8 per 100 000 oppfølgingsdager blant de som hadde testet positivt for covid-19 mens de var gravide. Totalt var det kun 31 dødfødsler blant de med positiv covid-19-test i studieperioden.
– Vi fant at risikoen var høyest de første to ukene etter infeksjon, med en 5,5 ganger høyere risiko de første to ukene, sier Magnus.
Risikoen var mindre, men fortsatt forhøyet, jo lengre det var siden kvinnen hadde infeksjon, med en 4.4 ganger økt risiko i de første fire ukene etter infeksjon, og en 3,7 ganger høyere risiko i de første seks ukene etter infeksjon.
– Det at risikoen var høyest kort tid etter infeksjon, støtter opp under at det kan være en årsakssammenheng, sier Magnus.
Forskerne fant også at det var forskjeller i risikoen for dødfødsel avhengig av hvilken variant av covid-19-viruset som dominerte i perioden når kvinnen testet positiv. Risikoen var størst blant de som hadde testet positivt i perioden da delta-varianten dominerte. Hos disse var det en 8,2 ganger økt risiko de første fire ukene etter infeksjon. Til sammenligning var risikoen 3.7 ganger høyere blant de som hadde indeks-varianten (den aller første virusvarianten) og 2,7 ganger høyere blant de som hadde alpha-varianten.
Folkehelseinstituttet anbefaler at alle gravide bør ha en oppfriskningsdose med koronavaksine i 2. eller 3. trimester av svangerskapet.