Et russisk passasjerfly med 43 personer om bord har styrtet i Amur-regionen øst i Russland. Vraket ble funnet i morgentimene torsdag, og ifølge russiske myndigheter har ingen overlevd ulykken.
Det var ved 07.39 norsk tid at flyet forsvant fra radaren. Det var da på vei inn for å forsøke en ny landing i Tynda – den andre forsøket på kort tid. Kort tid etter startet redningsmannskaper et omfattende søk i et krevende og utilgjengelig terreng.
Ved 08.43 ble det meldt om funn av vrakrester. Et redningshelikopter lokaliserte det som omtales som et brennende vrak. Tragedien er bekreftet av det statlige nyhetsbyrået Tass, som også skriver at alle om bord er døde. Det skriver blant annet The Economic Times.
– Flyet skulle aldri ha vært i lufta
Flyet tilhørte det russiske selskapet Angara Airlines og var av typen Antonov An-24 – en flytype som ble utviklet på 1950-tallet. Ifølge Tass var flyet nesten 50 år gammelt, men det hadde likevel fått fornyet sertifikat som skulle gjelde helt frem til 2036.
Ombord var det 43 personer, inkludert fem barn og seks besetningsmedlemmer. Flyet var på vei fra Khabarovsk til Tynda via Biagovesjtsjensk da ulykken inntraff.
Forsøkte å lande to ganger
Ifølge russiske medier forsøkte flyet først å lande i Tynda, men måtte avbryte. Det var under det andre forsøket at noe gikk galt. Det er foreløpig uklart hva som forårsaket styrten, men både alder på flyet og vanskelige værforhold kan ha spilt inn.
Redningsarbeidet ble tidlig omtalt som krevende. – Søket vil bli gjort i et område som ligger vanskelig til, sa det russiske sivilforsvaret til Interfax før vraket ble funnet.
Flystyrten føyer seg inn i en lang rekke av tragiske ulykker med eldre russiske flytyper.