Hjem Nyheter Personen som falt ved Preikestolen bekreftet død

Personen som falt ved Preikestolen bekreftet død

En person er bekreftet omkommet etter en fallulykke ved Preikestolen. Nødetatene mottok meldingen om ulykken klokken 10.31, og redningshelikopter ankom stedet med politipersonell klokken 10.55. Den omkomne var en del av et mindre reisefølge og skal ha sklidd utfor en kant rundt 150 meter fra Preikestolen-platået.

Rundt klokken 11.15 bekreftet innsatsleder Jostein Flatebø til Aftenbladet at en mann var lokalisert cirka 200 meter fra stien.

– Han skal ha falt fra stien. Det er ikke forenlig med liv. Politiet er i gang med å iverksette søk etter antatt omkommet person, sier Flatebø.

Platået på Preikestolen vil bli stengt ved uthenting av mannen. Politiet på stedet vil drive etterforskning og ivareta vitner til hendelsen. Mange var vitne til ulykken, og helsepersonell og politi vil møte de berørte nede på parkeringsplassen ved Preikestolhytta.

Funnet 200 meter fra platået

Operasjonsleder Steinar Knudsen i Sør-Vest politidistrikt meldte klokken 11.17 at redningshelikopteret hadde funnet personen rundt 200 meter fra platået. Fallet var på omtrent samme avstand.

– Det er dessverre ikke forenlig med liv. Platået har ikke blitt evakuert. Det arbeides nå med å få lagt til rette for å hente den omkomne ut, sier Knudsen, ifølge BT.

På X skriver politiet:

– Vi har ved bruk av redningshelikopter gjort funn av en person rundt 200 meter fra platået, som har falt omtrent like langt ned. Det er dessverre ikke forenlig med liv. Platået har ikke blitt evakuert. Det arbeides nå med å få lagt til rette for å hente den omkomne ut, melder operasjonsleder Steinar Knudsen i Sør-Vest politidistrikt klokken 11.17.

Helge Kjellevold, daglig leder i Stiftelsen Preikestolen, er preget av hendelsen.

– Det er aldri kjekt når sånne ting skjer, og det er klart at vi som jobber her blir preget av dette, sier Kjellevold. Han viser til politiet for mer informasjon, men understreker at et apparat er på plass for å følge opp de berørte.

I 12.30-tiden mandag var det mange turister på Preikestolen, og lite tydet på at det nylig hadde skjedd en alvorlig ulykke. Været var bra, selv om det tidligere på dagen hadde vært tett tåke i området. Men i en ny oppdatering skriver nå politiet at platået vil bli stengt til operasjonen med å hente mannen ut er gjennomført.

– Det planlegges for å hente ut personen i dag med bruk av alpin redningsgruppe og helikopter. Platået vil derfor bli stengt for nye turgåere fra nå og frem til operasjonen er gjennomført. Det vil ta litt tid å tømme platået for folk, men det regnes med at folk går ned selv innen rimelig tid. Selve uthentingen er beregnet å starte mellom kl.14 og 15 i dag, og vi ta 5-7 timer.

  1. David Irakiza

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com