I selvbiografien «Spare» (Reserven) forteller prins Harry at han oppsøkte en synsk kvinne som formidlet en melding til ham fra hans avdøde mor, prinsesse Diana.
Et av temaene i prins Harrys selvbiografi «Spare» er tristheten over morens død. Dette førte ifølge en britiske avisa The Guardian til at han søkte hjelp fra en kvinne som ble hevdet å være i stand til å formidle beskjeder fra den andre siden.
– Du lever det livet hun ikke kunne. Du lever det livet hun ønsket for deg, skriver Harry at den synske kvinnen fortalte ham. Når Harry beskriver besøket hos kvinnen bruker han ifølge avisa ikke ord som «synsk» eller «medium» om henne.
Diana ble drept i en bilulykke i Paris i 1997, da Harry var 12 år gammel. Harry skriver om moren og sorgen etter hennes død gjennom hele boken. På et tidspunkt beskriver han gjentatte kjøreturer gjennom tunnelen i Paris der hun døde, i et forsøk på å forstå hva som skjedde.
Hans beretning om det han sier var en samtale med sin avdøde mor er kort. Harry, som nå bor i Los Angeles, sier ikke noe om hvor møtet fant sted, eller når. Han navngir heller ikke kvinnen.
Det han imidlertid skriver er at han innså at det var ganske stor sjanse for at kvinnen drev med humburg, men han valgte å møte henne fordi pålitelige venner hadde anbefalt henne. Men han er likevel overbevist om at han har fått en melding fra moren.
– I det øyeblikket vi satte oss ned sammen, følte jeg en energi rundt henne, skriver Harry i boka.
Prinsen sier at kvinnen fortalte at hun følte en energi rundt ham også, og sa: «Moren din er med deg.»
«Jeg vet det. Jeg har følt det i det siste,» svarte Harry.
Kvinnen fortalte videre at moren hans var hos ham akkurat der og da. Harry sier at nakken hans ble varm og han fikk tårer i øynene.
Deretter fortalte Harry at moren hans visste at han søkte klarhet og at hun kunne føle hans forvirring. Kvinnen sa videre at hun visste han hadde så mange spørsmål, og sa at svar ville komme i tide.
Harry sier at han ønsket å tro på kvinnen, men forteller i boka at han trengte et bevis. Et tegn. Hva som helst.
Det skriver han at han fikk: Kvinnen fortalte at det var en historie om et ornament, og hun sa at moren hans visste om det fordi hun var der.
Tidligere i boken forteller Harry hvordan en juletrepynt i form av hans bestemor, dronning Elizabeth II, ved et uhell ble knust av sønnen Archie.
Kvinnen fortalte videre at moren hans var der da hendelsen skjedde, og sa: «Moren din sier … noe om en julepynt? Av en mor? Eller en bestemor? Som falt?»
Harry skriver videre at kvinnen sa «Moren din sier at hun fniste litt av det».
I dag fyller prins Harry 40 år. Vi gratulerer så mye med dagen!