Godseier Charles Spencer, avdøde prinsesse Dianas bror, søkte etter en landsby fra vikingtiden han mener befinner seg på eiendommen til Althorp gods i Northamptonshire. Han fant noe annet.
Althorp Gods har vært hjemmet til Spencer-familien i over 500 år, og er også prinsesse Dianas siste hvilested. I høst viste britiske Chanel 4 en dokumentar der Dianas bror, Charles Spencer, lette etter en vikinglandsby på tomta.
– Thorp i Althorp kommer av skandinaviske torp, forteller jarlen av Spencer engasjert, ifølge NRK. Torp betyr bosetting, og Spencer er overbevist om at det i vikingtiden var en landsby der godset hans står i dag.
Han har engasjert bioarkeologen Cat Jarman til å stå for utgravingene. Hun er opprinnelig norsk, men har bodd lenger i England enn i Norge, og er dessuten også en populær TV-arkeolog i Storbritannia.
Resultatet av samarbeidet mellom Charles Spencer og Cat Jarman er vist som en dokumentar på Channel 4 i Storbritannia, og NRK skriver at også de etter hvert vil vise «Ancient secrets of Althorp».
Vikinglandsby fant han ikke. Men nettstedet Ancient Origins skriver at arkeologene kom over en enda eldre bosetning: Bearbeidede skjellbiter tyder på at det lå en neandertalerleir der som dateres tilbake minst 40.000 år.
Arkeologene hadde håpet å finne landsbyen Olletorp som var blitt forlatt etter Svartedauden på 1300-tallet. Dette var basert på antagelsene til den avdøde jarlen av Spencer, Lady Dianas far, som trodde den lå cirka 900 meter vest for Althorp House, det imponerende godset fra 1688.
Neandertalerleiren som ble funnet på Althorp er en av de eldste bosettingene som er funnet i Storbritannia. Neandertalerne kom til øyriket så tidlig som for 400.000 år siden, mens moderne mennesker begynte å komme til øya for rundt 40.000 år siden.