Prinsesse Ingrid Alexandra (21) tar et stort steg ut i voksenlivet – og ut av landet. Fra august starter hun på en bachelor i samfunnsfag ved Universitetet i Sydney i Australia, ifølge en pressemelding fra Slottet.
Ikke bare forlater hun hjemlandet – hun går også egne veier sammenlignet med sine forgjengere i kongehuset. Der både kong Harald og kronprins Haakon har studert i Storbritannia og USA, velger prinsessen nå å reise til andre siden av kloden.
Slottet opplyser at Ingrid Alexandra skal være heltidsstudent, og at hun gleder seg til å konsentrere seg fullt om studiene. Hun har valgt fordypning i internasjonale forhold og politisk økonomi, og skal bo i studentbolig på campus – akkurat som andre studenter.
– Dette er et spennende valg, og det er nytt for det norske kongehuset, sier TV 2s kongehusekspert Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen.
Han peker på at både kronprins Haakon, kong Harald og kong Olav tok utdanning i Vesten, i land som har vært nære allierte for Norge.
– Valget av Australia er derfor et brudd med hva som er blitt gjort tidligere, sier han.

Men valget er kanskje ikke helt tilfeldig. Prinsessen deler sin fars lidenskap for surfing – og Australia byr på noen av verdens beste bølger.
– Man kan anta at valget på Australia kan ha noe å gjøre med gode surfemuligheter, sier Schulsrud-Hansen.
Selv om studiestedet er utradisjonelt, er fagretningen midt i kjernen av hva som forventes av en fremtidig tronarving. Både samfunnsfag og statsvitenskap har vært en gjenganger i kongefamilien. Kong Harald studerte blant annet historie og økonomi ved Oxford, mens kronprins Haakon gikk på University of California i Berkeley.
Det er første gang en arving til den norske tronen tar høyere utdanning før vedkommende har blitt utnevnt som kronprins eller kronprinsesse.