Nylig ble det kjent at syklisten Antonio Tiberi som sykler for Trek-Segafredo har vært i retten etter at han skjøt og drepte katten til turistministeren i San Marino med sitt nyinnkjøpte luftgevær.
– Han var uheldig og dum, sier den norske syklisten Søren Wærenskjold i ifølge TV 2.
Trek-Segafredo har ifølge TV 2 også kommet med en pressemelding der laget opplyser at Antonio Tiberi er suspendert i 20 dager uten lønn som følge av dommen mot ham. Lønnen vil i stedet gå til organisasjoner som jobber for dyrs sikkerhet.
– Jeg hadde ingen intensjon om å drepe dyret, jeg trodde det ikke var dødelig, sa Antonio Tiberi ifølge den italienske avisen Corriere della Sera under rettssaken.
I uttalelsen fra Trek-Segafredo sier laget at de stiller seg bak dommen og på det sterkeste fordømmer den kritikkverdige handlingen som er et klart brudd på lagets etiske retningslinjer.
Antonio Tiberi som opprinnelig er italiener meldte flytting til San Marino av skattemessige årsaker i mars 2022. Nå ønsker turistministeren – som mistet kjæledyret sitt – at proffrytteren skal miste statsborgerskapet. Det melder nettstedet CyclingNews, ifølge TV 2.
Søren Wærenskjold mener sykkelkollegaen Tiberi har får litt hard medfart. Men legger til at han burde visst at det er litt kraft i et luftgevær.
– Du skal likevel treffe riktig om du skal klare å drepe en katt med luftgevær. Han var både uheldig og dum, mener Wærenskjold.
Den spesielle saken har naturligvis blitt bredt omtalt av internasjonale medier.
BBC melder at Tiberi fikk en bot på 4 000 euro for ugjerningen. Det tilsvarer tett oppunder 45 000 norske kroner.
– Katten plaget ingen. Den hadde vært med oss lenge. Min tre år gamle datter Lucia elsket den. Du kan ikke drepe et kjæledyr og slippe unna med en bot på 4 000 euro, sier kattens eier Federico Pedini Amati ifølge BBC til Corriere della Sera.
I et lengre innlegg på Instagram beklager Tiberi handlingen sin.