Hjem Dyr Pumaen Mufasa levde i fangenskap i 20 år – Disse bildene viser frigjørelsen
Dyr

Pumaen Mufasa levde i fangenskap i 20 år – Disse bildene viser frigjørelsen

Mufasa tilbrakte 20 år i fangenskap. Den majestetiske skapningen var en av tusenvis av ville dyr som holdes fanget i sirkuser, verden over. I 20 år ble Mufasa lenket fast og behandlet dårlig.

Heldigvis finnes det organisasjoner som aktivt jobber for å frigjøre disse dyrene. Animal Defenders International er en slik organisasjon. Da de fikk høre om Mufasa, satt de alle kluter til for å gi pumaen en verdig avslutning på livet.

Mufasa satt «fengslet» i et sirkus i Peru, og var den aller siste pumaen som ble hold i fangenskap i Peru. Takket være denne organisasjonen er det nå slutt på Pumaer som holdes av sirkuser i Peru.

Den dramatiske redningsaksjonen, som du kan i videoen nedenfor, ble så intens at opprørspoliti ble kalt inn for å beskytte Animal Defenders International fra de ansatte ved sirkuset. Til slutt, klarte Animal Defenders å kutte Mufasa fri fra sine lenker og få den store katten klar for sitt nye hjem.

Foto: Youtube

Dessverre døde Mufasa bare noen måneder etter at han ble sluppet fri.

På Facebook skrev Animal Defenders:

«Vi er lei oss for å måtte bringe den triste nyheten om at fjellløven Mufasa har gått bort, etter noen få måneder i frihet etter å ha blitt reddet fra sirkuset. Den 20 år gamle Mufasa hadde tilbrakt livet lenket til en pick-up, noe som hadde påført ham store helseskader. Han led av nyresvikt og andre aldersrelaterte problemer.

Han var et vakkert, mildt og vennlig dyr som elsket å bli klødd på ryggen. Vi er utrolig triste over at han ikke fikk mer tid i sitt naturlige habitat i Amazonas, men den virkelig store tragedien ville vært om han aldri hadde fått oppleve friheten i det hele tatt.

Vi vil alltid huske ham vandrende gjennom undervegetasjonen, klatrende opp på plattformen sin for å sove og nyte freden, kjærligheten og respekten fra menneskene som tok vare på ham. Tiden vi fikk med ham var uvurderlig, og vi finner trøst i at Mufasa til slutt fikk komme hjem.

En stor takk til alle som gjorde dette mulig.»

Foto: Youtube

Se den rørende filmen nedenfor, og del videre for å rette fokus på dyr som trenger hjelp fra oss mennesker!

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com