«Jeg har sagt til familien at i år trenger jeg ingenting til jul. Jeg har sagt til vennene mine at vi ikke skal gi hverandre julegave i år.»
Det sier Ronny Brede Aase til God Kveld Norge.
Han mener vi må bremse ned kjøret på julehandelen. Han ønsker seg heller tid med venner og familie, fremfor gaver. Han mener også at når mange nordmenn sliter med å få endene til å møtes, må vi være flinkere til ikke å ha så mye fokus på hvor mye julegaver som skal kjøpes.
– Jeg tenker at vi må slutte med det kjøret. Det er så innmari press hele året. La oss prøve å få julen tilbake til å være en tid hvor vi kan leve lykkelig sammen i fred, her i vårt bitte lille sted her i verden, sier han til kanalen.
Selv vil han ha tid med venner og familie.
– Hvis de vil gi meg noe, så vil jeg gjerne ha tid til en middag eller til å ta et par pils. Tid til å henge sammen.
Kona fikk kreft
Tidligere denne måneden delte Ronny Brede Aase (37) og Tuva Fellman (36) nyheten om at de venter sitt andre barn. Parallelt med den gledelige nyheten, åpnet Fellman opp om en alvorlig personlig utfordring: Hun har nylig blitt diagnostisert med brystkreft.
I podkasten «Julestemning med Live og Ronny», snakket Brede Aase åpent om hvordan denne juletiden kommer til å bli annerledes for familien. Han uttrykker stor glede over den kommende familieforøkelsen, men erkjenner at Fellmans kreftdiagnose kaster skygger over feiringen.
– Det er en påminnelse om livets skjørhet, hvor tett glede og sorg kan ligge, sier Brede Aase og fortsetter:
– Det viser bare hvor utrolig tett det kan være mellom det absolutt høyeste tindene i livet og de aller mest brutale bunnene som handler om sykdommen kreft som kommer og banker på. Det er aller høyest til stede fordi det er jo så grusomt og vondt, skummelt og uvisst, forteller Brede Aase i podkasten.
Ronny Brede Aase forteller i podkasten hvordan kreftdiagnosen endrer deres juleplaner.
– Vi skulle egentlig vært i Førde, men blir i Oslo. Jeg må kanskje lage mitt livs første ribbe. Hva er jul hvis den ikke er som den skal være? Men kanskje er det da julen er mest nødvendig.
Ekteparet understreker viktigheten av støtte og avbrekk i vanskelige tider. Brede Aase nevner at mange av deres lyttere har delt hvordan podkasten har gitt dem et nødvendig pusterom.
– Bare det å forholde seg til det … det hadde holdt lenge med en graviditet. Men i den anledning, så betyr det at vi går ei tid med unntakssituasjon i møte. Livet blir kaos framover. Men da kommer plutselig jeg i en situasjon som jeg ser at mange av våre lyttere har vært i de siste to åra.