Han har vært en stemme for naturen i over 70 år, men nå nærmer Sir David Attenborough seg slutten av livet – ifølge ham selv.
I dag fyller naturfilmskaperen og TV-legenden 99 år, og han har nylig kommet med en ærlig og rørende uttalelse i forbindelse med lanseringen av sin nye dokumentarserie Ocean: With David Attenborough.
– Nå som jeg nærmer meg livets slutt, vet vi at det viktigste stedet på jorda ikke er på land – men i havet, sier Attenborough ifølge Daily Mail i en uttalelse som har rørt mange.
Men selv om han nærmer seg 100 år, har han ikke gitt opp håpet. Faktisk håper han å leve til han fyller 100. Og han mener selv at én liten endring i kostholdet kan ha hatt stor betydning.
Kuttet ut rødt kjøtt
I et tidligere intervju i 2017 avslørte Attenborough at han for nesten ti år siden sluttet å spise rødt kjøtt.
– Jeg tror ikke jeg har spist rødt kjøtt på flere måneder. Ikke på en dramatisk måte, men det har blitt sånn, sa han, og la til:
– Jeg spiser fisk, og jeg må innrømme at jeg også spiser ost. Men jeg har blitt langt mer vegetarisk enn jeg noen gang trodde jeg ville bli.
Forskning viser at rødt kjøtt kan være knyttet til økt risiko for blant annet kreft, hjerte- og karsykdommer og type 2-diabetes. Det er derfor mange som i likhet med Attenborough velger å kutte det ut – både av hensyn til helsen og miljøet.

Håper på et sunt hav – og et langt liv
Attenboroughs nye film har premiere på Discovery+ på hans 99-årsdag, og tar oss dypere enn noen gang inn i verdenshavets tilstand. Han viser frem inspirerende eksempler på hvordan havet kan komme seg igjen – blant annet fra Hawaii og Skottland – og deler sitt livs største overbevisning:
– Hvis vi redder havet, redder vi verden.
Selv om han nærmer seg 100 år, er stemmen hans fortsatt like kraftfull. Han minner oss om alt vi har å miste – men også om alt vi kan redde. Og kanskje – bare kanskje – er det én liten endring i hverdagen som gjør at han får være med noen år til.