Hjem Nyheter Sjeføkonom med klar beskjed: – Norge bør bytte ut krona med euro

Sjeføkonom med klar beskjed: – Norge bør bytte ut krona med euro

Bør Norge si farvel til krona og ønske euroen velkommen? Ja, mener sjeføkonom Jan Ludvig Andreassen i Eika Gruppen – og han er ikke i tvil om at landet kan spare store summer på det.

– Ved å ta i bruk euro slipper vi å bruke milliarder på vekselgebyrer, sier Andreassen til Børsen.

Han peker blant annet på at valutagebyrer og usikkerhet rundt kursendringer rammer både næringsliv og forbrukere, og mener tiden er moden for en overgang.

– En «no-brainer»

Andreassen, som har tatt til orde for euroen ved flere anledninger tidligere, mener fordelene er åpenbare:

– Vi kan droppe fem milliarder i året på importvern av mat, og gi pengene tilbake til bøndene. Næringslivet vet hva de har å forholde seg til av valutakurser. Det er egentlig en «no-brainer», sier han.

Han trekker frem Danmark som et eksempel. Der har de ikke innført euro, men har valgt å binde sin valuta tett opp til den europeiske valutaen. Ifølge Andreassen kan det også være en mulig vei for Norge – men han mener fullt euro-skifte er det mest effektive.

Kan Sverige gå først?

Diskusjonen om valuta er ikke unik for Norge. I Sverige varslet nylig Peter Magnus Nilsson, tidligere rådgiver for statsminister Ulf Kristersson, at landet kan komme til å innføre euro i løpet av året. Dersom det skjer, tror Andreassen at Norge fort kan følge etter.

– Hvis Sverige går for euroen, vil presset øke også her hjemme, sier han.

– Tiden er inne for en debatt

Andreassen ønsker at politikerne tar opp euro-spørsmålet på alvor, og åpner for en bredere diskusjon blant både økonomer, næringsliv og folk flest.

Andreassen mener tiden er inne for å snakke åpent om både fordeler og ulemper ved å bytte valuta, og peker på at euroen kan gi økt stabilitet og forutsigbarhet – særlig i usikre økonomiske tider.

  1. grace kelly
  2. norge eu

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com