Hjem Kjendisnytt«Skal vi danse»-Merete fikk sjokkbeskjed: Nå advarer hun andre

«Skal vi danse»-Merete fikk sjokkbeskjed: Nå advarer hun andre

av Eivind Skår Ertesvåg

Merete Mørk Lingjærde (64) er kjent for energien, dansen og de kontante tilbakemeldingene fra dommerbordet i «Skal vi danse». Nå deler TV-profilen en langt mer alvorlig beskjed.

Rett før sommeren fikk hun vite at hun har et kompresjonsbrudd i ryggen.

Det spesielle er at hun ikke engang kjenner selve bruddet.

Årsaken knyttes til osteoporose, eller benskjørhet, som Lingjærde fikk vite at hun hadde begynnende tegn til allerede for fem år siden.

Nå håper hun at hennes egen historie kan få andre til å undersøke seg.

Oppdaget benskjørheten ved en tilfeldighet

I et innlegg på Instagram forteller Lingjærde at hun opprinnelig ikke hadde symptomer som fikk henne til å mistenke osteoporose.


Det var en venninne som foreslo at hun burde sjekke seg.

– Osteoporose, eller benskjørhet, er ikke noe man kjenner at man har. Hos meg var det tilfeldig at en venninne foreslo at jeg sjekket ut dette for sikkerhet skyld. Det er 5 år siden jeg fikk vite at jeg hadde begynnende osteoporose, begynte på østrogen og fulgte opp med kalsium og D vitaminer, skriver hun.

Det stemmer godt med informasjonen fra Helsenorge, som skriver at benskjørhet ofte ikke gir symptomer før et brudd oppstår. Tilstanden innebærer at skjelettstyrken blir redusert, og at risikoen for brudd dermed øker.

Helsenorge opplyser også at rygg, håndledd, hofte og overarm er blant de vanligste stedene å få brudd ved osteoporose.

Fikk beskjed om brudd i ryggen

Lingjærde lever et aktivt liv og forteller at hun blant annet går mye på ski om vinteren.

Derfor kom beskjeden under en kontroll før sommeren som et kraftig varsku.


– Rett før sommeren fikk vite at jeg har brudd i ryggen. Kompresjonsbrudd grad 1. Dette gror aldri…. Jeg kjenner ikke bruddet, men har fått en kraftig påminnelse om å trene mer styrke, og jeg må være varsom, og forsøke å unngå fall på ski etc, skriver hun.

Et kompresjonsbrudd innebærer at en ryggvirvel faller sammen eller blir trykket sammen. Ifølge Helsenorge kan slike brudd oppstå både akutt og gradvis, og mange blir aldri diagnostisert.

For Lingjærde har beskjeden også en praktisk betydning. Hun arbeider til daglig som professor og underviser i dans ved Kunsthøgskolen i Oslo. Nå må hun forsøke å være litt mer forsiktig i undervisningen.

Men hun har ingen planer om å sette livet på pause.

– Jeg skal fortsette å gå på ski om vinteren, jeg skal gå i høye hæler når jeg vil, og jeg skal trene mer styrke!! skriver hun.

Har tidligere skadet seg stygt på ski

Det er kanskje nettopp skigåingen som gjør advarselen ekstra alvorlig.


Vi har tidligere skrevet om da Merete Lingjærde ble alvorlig skadet i skibakken og fortsatt gikk på krykker flere måneder senere. Den gangen skadet hun kneet etter et uheldig fall på Norefjell.

Nå vet hun altså at også skjelettet krever mer forsiktighet.

Helsenorge anbefaler blant annet vektbærende fysisk aktivitet og styrketrening for personer med benskjørhet. Styrketrening kan bidra til å opprettholde skjelettstyrken og samtidig bedre balansen, noe som igjen kan redusere risikoen for fall.

Merete Mørk Lingjærde forteller at hun fikk påvist et kompresjonsbrudd i ryggen rett før sommeren. Foto: TV 2

Mye glede i livet også

Den alvorlige beskjeden kommer i en periode hvor det samtidig har skjedd mye fint i Lingjærdes liv.

I fjor kunne hun avsløre at hun skulle bli mormor for første gang. Vi skrev da om den store gladnyheten fra «Skal vi danse»-dommeren.

Nå står en ny «Skal vi danse»-høst for døren, samtidig som Lingjærde har fått en påminnelse om at selv en svært aktiv kropp kan skjule ting man ikke merker.


Derfor er budskapet hennes klart: Ta beinhelsen på alvor.