Den sørkoreanske skuespilleren Lee Joo-Sil, kjent for sine roller i blant annet ‘Squid Game’ og ‘Train to Busan’, har gått bort i en alder av 81 år.
Hun døde søndag 2. februar 2025 etter en tre måneder lang kamp mot magekreft. Lee ble diagnostisert med sykdommen i november 2024.
En imponerende karriere
Lee Joo-Sil debuterte som skuespiller i 1964 og har siden hatt en omfattende karriere innen teater, film og TV. Hun er kanskje mest kjent internasjonalt for sin rolle som Seok-woos mor i zombie-thrilleren ‘Train to Busan’ (2016) og som Park Mal-soon i den andre sesongen av ‘Squid Game’.
I ‘Squid Game’ portretterte hun moren til politimannen Hwang Jun-ho, spilt av Wi Ha-Joon, og stemoren til Frontmannen Hwang In-ho, spilt av Lee Byung-hun.

En kamp mot sykdom
Dette var ikke første gang Lee kjempet mot kreft. For omtrent 30 år siden ble hun diagnostisert med brystkreft i stadium 4 og fikk beskjed om at hun hadde ett år igjen å leve. Hun trosset legens prognoser og levde i ytterligere tre tiår før hun nylig ble rammet av magekreft.
"Squid Game 2" Star Lee Joo Sil Tragically Passes Awayhttps://t.co/mHtt739fcM
— Koreaboo (@Koreaboo) February 2, 2025
Nyheten om Lees bortgang har utløst en bølge av sorg blant fans og kolleger. Mange har tatt til sosiale medier for å uttrykke sine kondolanser og dele minner om skuespilleren.
En fan skriver:
«Herregud nei, min favorittbestemor, må hennes sjel hvile i fred.»
En annen kommenterer:
«Jeg husker når jeg først så henne i ‘The Uncanny Counter’, dette er så trist, må hun hvile i fred.»