Hjem NyheterStøre lover: – Prisene skal ned

Støre lover: – Prisene skal ned

av Eivind Skår Ertesvåg

Statsminister Jonas Gahr Støre møtte onsdag dieselaksjonister i Regjeringskvartalet – og kom med et tydelig budskap: Regjeringen ønsker lavere drivstoffpriser.

Sammen med finansminister Jens Stoltenberg tok han imot representanter fra aksjonsgruppen bak det såkalte «Dieselbrølet», som de siste ukene har skapt store overskrifter.

Bakgrunnen er den massive protesten 10. april, der over 100 vogntog, 30 traktorer og rundt 650 biler satte kursen mot Oslo i protest mot høye drivstoffpriser. Mange ble stanset på Liertoppen, og bare et fåtall slapp videre til Stortinget.

– Viktig næring

Statsministeren legger ikke skjul på at han forstår frustrasjonen.

– Jeg ville høre fra dem. Dette er en viktig næring og det er lov å aksjonere i Norge, sier Støre ifølge Nettavisen.

Han peker på at dette er folk og bedrifter som spiller en avgjørende rolle i samfunnet – fra brøyting om vinteren til bygging av boliger.


Samtidig viser han til at regjeringen allerede har gjort grep. Fra 1. mai blir avgiftene på både diesel og bensin redusert.

Gir et klart signal

Da Nettavisen utfordret statsministeren på hva regjeringen faktisk kan love, kom det et svar mange vil merke seg:

– Vår politikk er å bidra til at prisene går ned, det er den trygge økonomiske styringen vi kan bidra med.

Uttalelsen oppfattes av mange som en tydelig garanti om retningen regjeringen vil ta fremover.

Kan komme flere aksjoner

Selv om møtet beskrives som konstruktivt, er ikke saken nødvendigvis over.

Leder for aksjonsgruppen, Jan-Erik Rafoss, har tidligere vært tydelig på kravene – og åpner for nye aksjoner dersom lite skjer.


Vidar Tellefsen, som leder aksjonsgruppen i Bamble, sier de fikk lagt frem synspunktene sine:

– Vi hadde et bra møte. Det som er viktig nå, er de fra anleggssektoren, bøndene og alle som kjører anleggsdiesel.

Etter møtet med regjeringen fortsetter dialogen med opposisjonen, blant annet Ine Eriksen Søreide og Trond Helleland.