Et nytt lovforslag vekker sterke reaksjoner – både i og utenfor Sverige.
Nå går den svenske regjeringen videre med planene om å senke den kriminelle lavalderen til 13 år for de mest alvorlige lovbruddene.
Kan gjelde fra august
Forslaget innebærer at barn helt ned i 13-årsalderen kan dømmes til fengsel dersom de begår alvorlig kriminalitet.
Det gjelder blant annet lovbrudd som drap, drapsforsøk, eksplosjoner og grove voldtekter.
Endringen er planlagt å tre i kraft allerede 2. august.
– Nødvendig for å beskytte samfunnet
Regjeringen mener tiltaket er nødvendig for å håndtere en stadig mer alvorlig kriminalitetsutvikling.
– Det er nødvendig for å beskytte samfunnet mot livsfarlig vold og annen alvorlig kriminalitet, sier Sveriges justisminister Gunnar Strömmer under en pressekonferanse, ifølge TV4.
Bakgrunnen er blant annet at gjengkriminalitet i økende grad involverer yngre personer.
Massiv kritikk
Forslaget har møtt kraftig motstand fra flere hold.
Både eksperter, jurister og sentrale myndigheter har advart mot konsekvensene av å senke den kriminelle lavalderen.
Blant de mest kritiske er Lagrådet, som vurderer lovforslag før de behandles politisk.
– En slik endring kan føre til at kriminaliteten presses ned til enda yngre barn, heter det i deres vurdering, gjengitt av TV4.
De peker også på at forslaget kan være i strid med barnekonvensjonen, som sier at fengsling av barn kun skal brukes som en siste utvei.
Midlertidig lov
Den nye ordningen skal i første omgang gjelde i fem år.
Før en eventuell videreføring må effekten av loven vurderes på nytt av myndighetene.
Regjeringen mener dette gir rom for å håndtere en akutt situasjon – samtidig som man jobber med forebyggende tiltak.
Endrer også straff for unge
Samtidig foreslås det også endringer i strafferabatten for unge lovbrytere.
Strafferabatten for personer mellom 18 og 20 år fjernes, mens den reduseres kraftig for aldersgruppen 15 til 18 år.
Det betyr blant annet at en 15-åring i mange tilfeller kan få betydelig strengere straff enn tidligere.
– Dagens ordning utfordres i grunnen av at den grove kriminaliteten har trengt ned i lavere alder, sier Strömmer under pressekonferansen, ifølge TV4.