Det som skulle være en hyggelig fotballkveld i København, endte i en tragedie.
Den svenske politibetjenten Christian Zedig fra Eksjö hadde reist til den danske hovedstaden sammen med venner. På Islands Brygge skulle 32-åringen se VM-kampen mellom Norge og Elfenbenskysten på storskjerm.
Men midt under folkefesten oppsto det bråk.
Christian ble utsatt for så alvorlig vold at han senere døde på sykehuset. Hjemme i Sverige sitter familie, venner og kolleger igjen i dyp sorg.
Bråket startet under Norge-kampen
Ifølge svenske og danske medier oppsto det en konflikt mellom flere fotballsupportere under kampen.
Vitner skal ha forklart at det ble kastet øl mellom to grupper. Kort tid senere skal en mann ha beveget seg mot bordet der Christian satt.
Volden skal ha skjedd i forbindelse med en norsk scoring.
Christian ble truffet av et kraftig slag mot halsen og pådro seg livstruende skader. Han ble fraktet til sykehus, men livet sto ikke til å redde.
Den tragiske hendelsen står i sterk kontrast til den enorme norske VM-gleden. Kampen mot Elfenbenskysten endte med en norsk 2–1-seier, og Antonio Nusa hyllet sin avdøde bestemor etter den avgjørende scoringen.
Mistenkt mann meldte seg for politiet
Etter voldshendelsen offentliggjorde dansk politi et bilde av en mann de ønsket å komme i kontakt med.
Fredag meldte den mistenkte seg selv for politiet i København. Han ble pågrepet og senere varetektsfengslet frem til 29. juli.
Mannen er siktet for vold, men nekter straffskyld og har ikke ønsket å forklare seg. Påtalemyndigheten mener bevisene i saken er sterke, og deler av hendelsen skal ha blitt fanget opp av et overvåkingskamera.
– Det oppsto en alvorlig voldssituasjon, opplyser en talsperson for politiet i København til TV4.
Ifølge flere medier er den siktede mannen tidligere dømt til sju års fengsel for drapsforsøk og brudd på knivloven. Den tidligere saken skal også ha funnet sted i utelivsmiljøet.
Kollegene samlet seg til minnestund
Christian arbeidet som politi i Sverige. Fredag morgen samlet kollegene hans seg for å minnes 32-åringen.
Mathias Ljung, som er lokalpolitisjef i Höglandet, bekreftet det tunge dødsbudskapet.
– En kollega har gått bort, og vi har hatt en minnestund her på morgenen, sier han til TV4.

Sveriges rikspolitisjef Petra Lundh og assisterende rikspolitisjef Stefan Hector har også sendt sine tanker til familien, de etterlatte og kollegene som nå sørger.
De ber samtidig om at familien får fred og ro i en svært vanskelig tid.
Sveriges statsminister reagerer
Også Sveriges statsminister Ulf Kristersson har kommentert tragedien.
– Mine tanker er hos familien og alle nære og kjære som har mistet en de var glad i, sier han i en uttalelse til TV4.
Svenske medier har vært i kontakt med Christians familie, som har godkjent at navnet hans og bilder blir publisert.
Christian var 32 år og småbarnsfar. Det som skulle være en kveld fylt med fotballglede, endte i stedet med at et ungt liv gikk tapt.
Hendelsen skjedde samtidig som den norske supporterfesten har vokst seg større for hver kamp. Nylig gikk også bilder verden rundt da amerikansk politi overrasket det norske landslaget ved å delta i den virale norske roingen.
Nå er det likevel sorgen som preger både København og Christians hjemby Eksjö.
