Etter måneder med høyt arbeidspress og stadige feil i systemene, trekker Tonje Sagstuen seg som toppsjef i Norsk Tipping.
Det har stormet rundt Norsk Tipping den siste tiden. Feil, tekniske problemer og uro har preget nyhetsbildet. Nå er det klart at administrerende direktør Tonje Sagstuen går av – etter bare ni måneder i sjefsstolen.
– Det viktigste nå er å få ro rundt selskapet, sier styreleder Sylvia Brustad i en pressemelding.
LES: Hundrevis trodde de hadde blitt Lotto-millionærer – men det hele var en teknisk feil
En vanskelig avgjørelse
Sagstuen skal selv ha tatt initiativ til avgangen, ifølge styret. Etter det som beskrives som «mange måneder med et veldig stort arbeidspress», har hun valgt å trekke seg – en avgjørelse et enstemmig styre støtter.
Feilene i Norsk Tippings systemer har fått mye oppmerksomhet det siste året. En rekke tekniske problemer har avdekket svakheter som går langt tilbake i tid. Og selv om gårsdagens feil knyttet til premiebeløp ikke var teknisk, vil selskapet nå granske hendelsen grundig.
LES: Dette skjer om du vinner i Lotto
– Kommer til å savne kollegene
Tonje Sagstuen har vært ansatt i Norsk Tipping siden 2014, og tok over som toppsjef i september 2023. I avskjeden uttrykker hun takknemlighet overfor de ansatte.
– Det har vært utrolig trist å forlate Norsk Tipping og alle de flinke folkene som jobber på Hamar. Jeg kommer til å savne dem, sier Sagstuen.
Hun understreker også at hun er stolt av innsatsen som er lagt ned i forbedringsprosessene:
– Det har vært mitt ansvar å håndtere feilene som har oppstått, og det har vært gledelig å se hvordan et samlet Norsk Tipping har stått på dag og natt.
Et selskap i endring
Brustad takker Sagstuen for arbeidet hun har gjort:
– Hun har satt i gang viktige forbedringer som vil styrke Norsk Tipping på sikt. Vi ønsker henne alt godt videre.
Hva som nå skjer med toppjobben i spillselskapet, er foreløpig ikke klart. Men det er tydelig at Norsk Tipping står foran en ny æra – med behov for tillit, stabilitet og teknisk opprydding.