Sosiale medier har aldersgrenser, men likevel er det en del barn under aldersgrensen som har konto. Den britiske teknologiministeren Michelle Doneland, vil nå møte sosiale medieplattformer med nulltoleranse på dette.
– Hvis det betyr å deaktivere kontoene til niåringer eller åtteåringer, så er de nødt til å gjøre det. For ellers er den mentale belastningen og konsekvensene for disse unge menneskene utenkelig, og vi lager bare et større problem for morgendagen når det gjelder den langsiktige virkningen vi kommer til å møte, sier minister for vitenskap, utdanning og teknologi, Michelle Doneland, ifølge Daily Mail til Daily Telegraph
I henhold til det foreslåtte lovforslaget vil selskapene kunne bøtelegges med opptil 10 prosent av deres globale omsetning dersom de ikke har effektive kontrollrutiner for å håndheve aldersgrensene de har i egne vilkår og betingelser. Toppsjefene kan til og med potensielt risikere fengselsstraff på opptil to år dersom selskapet ikke oppfyller pliktene.
Lovverket har imidlertid blitt endret flere ganger, og møter stor motstand i teknologibransjen.
Bakgrunnen for teknologiministerens krav til sosiale medieplattformer er en studie som ble presentert tidligere i år. Her ble det konkludert med at sosiale medier omprogrammerer barnas hjerner og skaper en generasjon tynnhudede voksne.
Funnene viste at ungdommer i studiet hadde mye høyere aktivitet i de områdene i hjernen som kontrollerer følelser av belønning og straff, sammenlignet med jevnaldrende som sjeldnere var online.
Forskerne sier at endringene indikerer at barn som er avhengig av sosiale medier vil vokse opp til å bli overfølsomme for tilbakemeldinger fra andre. Studiet ble presentert samtidig som det er bekymringer for at pandemien kan ha gjort flere barn enn noen gang avhengige av sosiale medier.
En annen studie har antydet at nedstengninger skadet barnas evne til å stå oppreist fordi de brukte så mye tid oppslukt av teknologi.