Hjem Nyheter Ukraina slår tilbake: Kan ha ødelagt 40 russiske bombefly

Ukraina slår tilbake: Kan ha ødelagt 40 russiske bombefly

Ukraina hevder å ha utført sitt mest effektive droneangrep i krigen så langt.

Et droneangrep mot russiske flybaser søndag har rystet Moskva. Ifølge ukrainske kilder ble minst 40 militærfly, inkludert strategiske bombefly av typen Tu-95 og Tu-22, ødelagt i et koordinert angrep tusenvis av kilometer bak frontlinjene.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hyller operasjonen:

– Et helt strålende resultat, skriver han på Telegram, og avslører at operasjonen har vært planlagt i ett år, seks måneder og ni dager.

Han legger til at de ukrainske spesialstyrkene som forberedte angrepet inne på russisk territorium, ble evakuert i tide – og at operasjonen vil gå inn i historiebøkene.

Dette bildet skal vise et av de russiske bombeflyene som er i brann. Foto: Skjermbilde / X

Ekspertene slår alarm: – Et knusende nederlag

Dersom tallene stemmer, omtales angrepet som det mest ødeleggende Ukraina har gjennomført så langt i krigen.

– Dette er et virkelig hardt slag. Et prestisjenederlag for Russland, sier forsvarsanalytiker Per Erik Solli til TV 2.

Solli peker på at tapet av 40 fly reduserer Russlands evne til å gjennomføre luftangrep mot Ukraina betraktelig – og kan svekke deres forhandlingsposisjon før nye fredssamtaler i Istanbul.

Oberstløytnant Palle Ydstebø mener også at angrepet er målrettet og svært alvorlig for Kreml:

– Disse flyene har blitt brukt til å bombe ukrainske byer. Det er tydelig at dette har vært nøye planlagt.

Han påpeker at Russland ikke lenger produserer disse bombeflyene, og at tapene derfor er ekstra tunge.

Kan ha fått hjelp fra innsiden

Angrepet rammet flybasene Olenja ved Murmansk og en base nær Irkutsk – begge langt unna Ukraina. Eksperter mener det er sannsynlig at angrepet ble gjennomført med hjelp fra russiske innsider eller bestikkelser.

Russland har på sin side hevdet at de har arrestert flere personer som skal ha vært involvert i angrepet.

Angrepet kom samtidig med at Russland selv gjennomførte et massivt droneangrep mot Ukraina – hele 472 droner skal ha blitt brukt. Samtidig kollapset to broer i Brjansk og Kursk-regionene nær grensen til Ukraina, med minst sju døde. Ukrainas sikkerhetstjeneste hevder at Russland selv kan stå bak – som et falskt flagg-angrep for å svekke Ukraina før Istanbul-samtalene.

Zelenskyj avslutter Telegram-meldingen med følgende:

– Ukraina forsvarer seg selv – med rette. Vi gjør alt for at Russland skal føle behovet for å avslutte denne krigen. Russland startet den – og Russland må avslutte den.

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com