På et reservat for utrydningstruede dyr i Sør-Carolina oppsto et spesielt vennskap mellom en orangutang og en hund.
Orangutangen Suryia og hunden og Roscoe møttes for første gang i 2007. De ble så uatskillelige at deres unike vennskap ble til en egen bildebok.
Boken med tittelen «Suryia And Roscoe», fanger de mange øyeblikkene av vennskap mellom de to dyrene.
Det hele begynte da Roscoe fulgte etter de ansatte ved The Institute of Greatly Endangered da de var på til jobb i parken. Den tynne og litt bortkomne hunden ble raskt oppdaget av Suryia, som umiddelbart ville bli venn med ham.
– Roscoe så virkelig tynn og litt forvillet ut, så vi ga ham mat og tok vare på ham, sier Dr. Bhagavan Antle, grunnleggeren av reservatet til Daily Mail.
Da de fant ut at Roscoe ikke tilhørte noen, fikk han bli værende på reservatet. Overraskende nok, ble han og Suryia bestevenner med en gang, til tross for at hunder vanligvis er redde for orangutanger.
Internasjonal oppmerksomhet
Det usannsynlige vennskapet mellom Suryia og Roscoe har tiltrukket seg oppmerksomhet fra hele verden. De har vært omtalt i National Geographic og har også vært gjester på både Oprah Winfrey og Ellen DeGeneres sine show i USA.
Dr. Antle forteller om deres første møte:
– Så snart Suryia så Roscoe, løp han bort til ham og de begynte å leke sammen. Vi gjorde noen undersøkelser for å finne ut om Roscoe hadde en eier, men da ingen meldte seg, ble han hos oss.
Gjennom boken og deres medieopptredener, har Suryia og Roscoe blitt et symbol på at vennskap kan oppstå på de mest uventede steder. Deres historie minner oss om at vennskap kan overskride både arter og forventninger.
Vi i Sosialnytt håper denne historien om Suryia og Roscoe gir deg et smil om munnen og kanskje en liten tåre i øyekroken. Det er alltid plass til mer kjærlighet og vennskap i verden, selv mellom de mest usannsynlige partnere.