Over 4,3 millioner nordmenn har lastet ned Vipps-appen – nå advarer Vipps om en svindelmelding som er sendt ut til svært mange.
Mange Vipps-brukere har mottatt tekstmeldinger tilsynelatende sendt fra Vipps, med en link man bes om å trykke på.
«Vipps-ID en din er midlertidig suspendert. For å aktivere kontoen din må du oppdatere informasjonen din», står det i en tekstmelding som mange Vipps-brukere har mottatt denne helgen, skriver Nettavisen.
SMSen som er sendt av «Vipsteamet» inneholder også en lenke. Kommunikasjonssjef i Vipps, Caroline Lunde, ber folk ikke trykke på lenken i SMSen.
– Vi synes virkelig ikke noe om at Vipps og den tilliten vi har, misbrukes av kriminelle for å lure folk. Dessverre skjer det ofte med merkevarer som er kjente og kjære for veldig, veldig mange. Eksempler på det er DnB, Posten, IKEA, Telenor og Coop og mange, mange flere, skriver hun i en e-post til Nettavisen.
Lunde understreker at Vipps aldri vil sende brukerne sine en e-post eller SMS som oppfordrer til å dele sensitiv informasjon.
Tipset hennes, om man er i en situasjon der man lurer på om det er en reell henvendelse eller en svindel, er å gå inn på Vipps-appen. Det er her Vipps deler all informasjon med brukerne sine.
Nettvett.no har følgende tips om du er i tvil om SMS-en er ekte eller ikke:
– Ta kontakt med den angivelige avsenderen og spør. Om du lurer på om en SMS faktisk kommer fra f.eks.DNB, kan du finne nummeret til DNB på nettsiden deres, og ringe å spørre om de har sendt ut slike SMS-er nylig. Ikke svar direkte på SMS-en eller ring opp samme nummer, for om den er sendt av en svindler vil vedkommende kunne svare deg, og dermed lure deg til å tro at meldingen er ekte, skriver Nettvett.no.