Den russiske hackergruppa Killnet har angrepet en rekke norske offentlige virksomheters nettsider. Samtidig kommer de med en trussel til Jens Stoltenberg og familien.
Ifølge Dagbladet ble angrepene annonsert på meldingstjenesten Telegram onsdag morgen. Og siden da har de tatt ned flere nettsider til norske offentlige virksomheter.
Blant annet skal Arbeidstilsynets nettside har vært nede. I trusselen har hackergruppen brukt et manipulert bilde av utenriksminister Annicken Huitfeldt med teksten «Mrs. Error».
Dagbladet skriver at gruppa hevder de skal angripe Politiet, BankID, ID-porten hos Difi, Nav, UDI, Digitaliseringsdirektoratet og flere andre norske nettsider og nettjenester.

Tidligere har hackergruppen også kommet med en trussel mot Jens Stoltenberg, som de kaller for sin hovedfiende nummer en.
«Jeg glemte å introdusere deg for vår fiende nummer 1 – Jens Stoltenberg. Denne djevelen vil svare for ethvert liv til en russisk soldat. Og også hans familie, hans barnebarn og hans støttespillere vil svare.»

Hackergruppen hevder på Telegram at de har et kopi av passet til Jens Stoltenberg. Men dette skal ikke medføre riktighet, skriver Dagbladet.
– Vi kommenterer ikke sikkerhetssituasjonen rundt generalsekretæren. Bildet du har sendt oss er også falskt, og ikke et bilde av generalsekretærens pass, sier en talsperson fra Nato til Dagbladet.

[YouPlaySinglePlayer video=»1040,1872,383412″]